Yasal uyarı

Bu sitedeki bilgiler sorumluluk reddine, bir telif hakkı bildirimine ve kişisel verilerin korunmasına  dair kurallara tabidir.

Sorumluluk reddi

Avrupa Komisyonu, kamunun Komisyon’un girişimleri ve genel olarak Avrupa Birliği politikaları hakkındaki bilgilere erişimini artırmak amacıyla bu web sitesini idame ettirmektedir. Amacımız bu bilgileri güncel ve doğru olarak muhafaza etmektir. Dikkatimize getirilmesi halinde hataları düzeltmeye çalışacağız.

Ancak Komisyon bu sitedeki bilgilerle ilgili herhangi bir sorumluluk veya yükümlülüğü kabul etmez.

Bu bilgiler:

 • sadece genel niteliklidir ve belirli bir birey veya kurumun spesifik koşullarına hitap etmeyi amaçlamamaktadır;
 • kapsamlı, eksiksiz, yanlışsız veya güncel olmayabilir;
 • bazı durumlarda Komisyon birimlerinin kontrolünün olmadığı dış sitelerle bağlantılı olabilir ve Komisyon bunlarla ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir;
 • Profesyonel veya hukuki öneriler değildir (spesifik tavsiyelere ihtiyacınız olması halinde her zaman uygun vasıflara sahip bir profesyonele danışın).

Online olarak mevcut olan bir belgenin resmi olarak onaylanmış belgelerle bire bir aynı olduğuna dair bir garanti verilmediği unutulmamalıdır. Sadece Avrupa Birliği (basılı versiyonu veya 1 Temmuz 2013 itibarıyla EUR-Lex web sitesinden ulaşılabilen elektronik versiyonu) Resmi Gazetesi esastır ve hukuki sonuçlar doğurur.

Teknik hataların neden olduğu aksaklıkları minimum düzeye indirmeyi amaçlıyoruz. Ancak sitemizdeki bazı veriler ya da bilgiler hata arz etmeyen dosyalar veya formatlarda oluşturulmamış ve yapılandırılmamıştır ve site hizmetlerimizin bu nedenlerle kesintiye uğramayacağını ya da bir başka şekilde bu sorunlardan etkilenmeyeceğini garanti edemeyiz. Komisyon bu sitenin veya bağlantı verilen herhangi bir dış sitenin kullanılmasından kaynaklanan bu tip sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Bu sorumluluk reddi, Komisyon’un geçerli ulusal yasalarda belirtilen herhangi bir gerekliliğe aykırılıkla ilgili yükümlülüklerini sınırlandırmayı ya da söz konusu yasa kapsamında yükümlülük sahibi olduğu hususlardan kaçınmayı amaçlamaz.

 

Telif Hakkı bildirimi

© European Union, 1995-2016
Kaynak belirtilmesi kaydıyla yeniden kullanıma izin verilmektedir. Avrupa Komisyonu’nun yeniden kullanım politikası 12 Aralık 2011 tarihli Karar  uyarınca uygulanmaktadır.

 

Genel yeniden kullanım prensibi bireysel telif hakkı bildirimlerinde belirtilen koşullara tabi olabilir. Bu nedenle kullanıcıların Europa altında yürütülen web sitelerinin ve metinlerin bireysel telif hakkı bildirimlerini esas almaları tavsiye edilir. Yeniden kullanım üçüncü tarafların fikri mülkiyet haklarına tabi olan belgeler için geçerli değildir.

 

Kişisel Verilerin Korunması

Avrupa Birliği kullanıcı gizliliğine önem vermektedir.

“Kişisel verilerin Topluluk kurumları tarafından işlenmesi konusunda bireylerin korunması” politikası Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin 18 Aralık 2000 tarihli 45/2001 Sayılı Tüzüğü’ne (AK) dayanır.

Bu genel politika Avrupa Birliği’nin eu alan adı dahilindeki kurumsal web siteleri ailesi için geçerlidir.

Bu web sitelerinin çoğunda kendinizle ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadan dolaşabilseniz dahi bazı durumlarda talep ettiğiniz e-hizmetlerin sağlanması için şahsi bilgiler gerekmektedir.

Bu tür bilgiler gerektiren web siteleri bunu yukarıda belirtilen Tüzükteki politikaya uygun olarak yaparlar ve spesifik gizlilik politikası bildirimlerinde de verilerinizin kullanımına dair bilgiler  verirler.

 

Bu bağlamda:

 • Her bir spesifik e-hizmet için kişisel verilerin işlenmesi amaçlarını ve şeklini bir kontrolör belirler ve spesifik e-hizmetin gizlilik politikasıyla uygun olmasını sağlar;
 • Her kurumda bulunan bir Veri Koruma Görevlisi Tüzük hükümlerinin uygulanmasını sağlar ve kontrolörlerin yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda onlara tavsiyelerde bulunur (Bakınız Tüzük madde 24);
 • Avrupa Veri Koruma Denetçisi  tüm Kurumlar için bağımsız bir gözetim makamı olarak faaliyet gösterir (Tüzüğün 41’den 45’e kadar olan maddelerine bakınız).

Avrupa Birliği’nin eu alan adı kapsamındaki kurumsal web siteleri ailesinde üçüncü tarafların sitelerine de bağlantı verilmektedir. Bu sitelerin kontrolü bize ait olmadığından, onların gizlilik politikalarını incelemenizi tavsiye ederiz.

E-hizmet nedir?

EUROPA üzerinden bir e-hizmet, bir yandan vatandaşlar ve işletmeler bir yandan da Avrupa Kurumları arasındaki iletişimi iyileştirmek amacıyla İnternette sunulan bir hizmet veya kaynaktır.

EUROPA üç tür e-hizmet sunmaktadır veya sunacaktır:

 1. Vatandaşlara, medyaya, işletmelere, idarelere ve diğer karar alıcılara bilgiye kolay ve etkili erişim sağlayan, böylelikle AB politikaları ve faaliyetleriyle ilgili şeffaflığı ve anlayışı artıran bilgi hizmetleri;
 2. Vatandaşlar, işletmeler, sivil toplum ve kamudaki aktörlerle daha iyi temas kurulmasını sağlayan, böylelikle AB politikaları, faaliyetleri ve hizmetlerinin şekillendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla politika istişarelerini ve geri bildirim mekanizmalarını kolaylaştıran interaktif iletişim hizmetleri;
 3. AB ile tüm temel işlemlere, örneğin satın alma, finansal operasyonlar, istihdam, etkinlik kaydı, belge edinme veya satın alma vs, erişim sağlayan işlem hizmetleri.
Spesifik bir gizlilik bildiriminde yer alan bilgiler.

Spesifik bir gizlilik bildiriminde, verilerinizin kullanımına dair aşağıdaki bilgiler yer alır:

 • Hangi bilgilerin alındığı, ne amaçla alındığı ve AB’nin hangi teknik yollara başvurarak belirli bir amacı yerine getirecek kadar kişisel veriyi topladığı. Bilgi uygun olmayan bir amaçla yeniden kullanılmayacaktır;
 • Bilgileriniz kimlere ifşa edildiği. AB bu bilgileri sadece yukarıda belirtilen amaç/ların yerine getirilmesi için üçüncü kişilere ve belirtilen alıcılara (kategorilerine) açacaktır. AB kişisel verilerinizi doğrudan pazarlama amaçları için açıklamayacaktır;
 • Verilerinize nasıl erişebileceğiniz, doğruluğunu nasıl teyit edebileceğiniz ve gerekirse nasıl düzeltebileceğiniz. Verilerin öznesi bireyler olarak, verilerinizin bir yasal yükümlülüğü yerine getirmek ya da taraf olduğunuz bir sözleşmenin uygulanması ya da açık rıza vermiş olduğunuz amaçlarla kullanılması haricinde, meşru nedenlere dayanarak kişisel verilerinizin işlenmesine itiraz etme hakkınız vardır;
 • Verilerinizin ne kadar süreyle muhafaza edildiği. AB verileri sadece verileri toplama amacını yerine getirmek veya verileri daha ileri işlemek için gereken süre boyunca muhafaza eder;
 • Bilgilerinizin olası kötüye kullanımı veya yetkisi olmayanların erişimine karşı güvende olması için alınan güvenlik önlemlerinin neler olduğu;
 • Sorunuz veya şikayetiniz olması halinde kimlerle temas kurmanız gerektiği.

 

Europa Analytics

Europa Analytics Avrupa Komisyonu’nun EUROPA üzerindeki web sitelerinin etkililiği ve verimliliğini izleyen ve değerlendiren kurumsal birimidir.

Europa Analytics ile ilgili daha fazla bilgi için

Bize gönderdiğiniz e-mailler nasıl muamele görüyor?

Europa üzerindeki birçok web sayfasında bir “İletişim” butonu bulunur ve bu buton sizin e-mail yazılımınızı aktive ederek sizi görüşlerinizi spesifik bir işlevsel posta kutusuna göndermeye davet eder.

Bu tür bir mesaj gönderdiğiniz zaman kişisel verileriniz size cevap vermek için yetecek düzeyde toplanır. Mail kutusunun yönetim ekibi sorunuza cevap veremiyorsa, e-mailinizi bir başka birime aktarır. Sorunuzun hangi birime aktarıldığına dair size e-mail yoluyla bilgi verilecektir.

E-mailinizin ve ilgili kişisel verilerinizin ne şekilde işlendiğine dair herhangi bir sorunuz olması halinde mesajınızda bunu belirtmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.